Zespół Tańca Historycznego „Chorea Antiqua”

 

 

 

 

Zespół powstał w 1988 r. przy Klubie Tanecznym FAN – TAN. Jego kierownikiem jest  Maria Czerwińska, która z grupą kilku tancerzy podjęła studia w Academie Internationale de Dances et Musiques Anciennes we Francji u najwybitniejszego włoskiego tancerza i choreografa Andrei Francalanci, a później u Lieven a Baerta z Belgii i Dorothe Weltboter.Obecnie Zespół jest częścią Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA.

Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m.in.: Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, imprezie towarzyszącej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem czy widowiska “Spotkanie sprzed 1000 lat” podczas obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Brał udział w zdjęciach do filmu w reżyserii Macieja Wojtyszki “Mistrz i Małgorzata” oraz „Facet (nie)potrzebny od zaraz”. W spektaklach z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa: “Ogrody Królowej Bony” “Orszak Królowej Bony” oraz “Barbara Radziwiłłówna”. Poza tym występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie.
Zespół CHOREA ANTIQUA wyjeżdżał również za granicę, np. do Kopenhagi, gdzie koncertował dla tamtejszej Polonii. W 2004 roku podczas dwutygodniowego tournee po Ukrainie Zespół wraz z Zespołem wokalno – instrumentalnym Staccato wystąpił w takich miastach jak: Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo.
W swojej historii Zespół odnosił liczne sukcesy. W roku 1991 otrzymał tytuł Najlepszego Zespołu Artystycznego Roku, przyznawany przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Dzielnicy Ochota, a trzy lata później wyróżnienie na XIV Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych. W roku 1995 tańczył na Zamku Królewskim, podczas I Turnieju Rycerskiego z okazji otwarcia wystawy 700-lecia Orła Białego, podbijając serca publiczności. W latach 2004 i 2005 dwukrotnie zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tańca Dawnego Pavana 2004 i Pavana 2005. Na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Poloneza Para z Zespołu otrzymała specjalne wyróżnienie i ogromny aplauz publiczności za wykonanie Poloneza D-dur Macieja Radziwiłła. W ubiegłym roku Zespół obchodził swoje XXV-lecie. Z tej okazji, na zakończenie obchodów jubileuszów Fundacji CZE-NE-KA i Zespołu, zorganizowaliśmy m.in. Wielki Bal Andrzejkowy „W Krainie Czarów”, w którym wzięło udział wielu odtwórców i pasjonatów historycznych postaci i wydarzeń. Z tej okazji zostało też utworzone (powołane do życia) Królestwo Tańca, dla którego znany heraldyk Marcin Skalski Truskolaski zaprojektował herb, który od tamtego dnia jest herbem Zespołu.
W minionych latach skład Zespołu ulegał zmianom przechodząc wiele etapów rozwoju. Aktualnie w Zespole tańczą osoby mające długi staż taneczny, ale i bardzo krótki. Wszyscy jednak traktują go jako hobby i sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu.
Kierownikiem i założycielką Zespołu jest Maria Czerwińska. Za swoją działalność w dziedzinie kultury została odznaczona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci medalem Henryka Jordana, a przez dzieci za działalność charytatywną Orderem Uśmiechu.
Od ponad 25 lat, Zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich od Renesansu poprzez  Barok do końca XIX wieku. Renesans to okres wielkiego rozwoju kultury i sztuki, w tym także tańca, zwłaszcza na dworach królewskich i książęcych. Pełen dystynkcji taniec renesansowy przywiozła do Polski Królowa Bona Sforza. Służył zarówno rozrywce, jak również flirtowi. Kobiety ubierały się w długie ciężkie suknie, ale mężczyźni, dzięki odkrytym nogom, mogli w pląsach i podskokach popisywać się przed wybrankami swoich serc. Barok to wielki rozkwit kultury dworskiej i wielu słynnych bali organizowanych na dworach królewskich aż do końca XIX wieku. My poprzez pokazywanie szerokiemu gronu publiczności tańców minionych epok, obowiązującej etykiety dworskiej, pragniemy zwrócić uwagę publiczności na mniej znane fakty w historii i inne tańce niż taniec ludowy czy balet.
Zespołowi CHOREA ANTIQUA towarzyszą grupy wokalne i muzyczne, grające na instrumentach już dawno zapomnianych, jak m in.: flety (consort), fidel, rebek, cynk, lutnia. Wszystko to tworzy odpowiedni klimat i przenosi widzów w świat, którego już nie ma. W świat dawnej elegancji, etykiety dworskiej, dostojeństwa i umiaru w zachowaniu, tajemniczych flirtów, romantyzmu…

Kierownik Zespołu
Maria Czerwińska
ul. Sándora Petöfiego 4m.
1
01-917 Warszawa, Poland
tel./fax (+48-22) 864-71-53
mobile: 603 406-158
Adres e-mail: czeneka@o2.pl

Baśń – opowieść o Królestwie Tańca na XXV lecie Zespołu.

Nie tak dawno temu,
ani za morzami ani za górami,
ani za żadnymi siedmioma rzekami
było królestwo.
Ani duże, ani małe.
Mieszkańcy owego królestwa wiedli żywot wielce pracowity.
Rano zajadali, w południe pracowali,
a wieczorem w sen zapadali.
Praca była ich jedyną rozrywką.
Ot, królestwo jak każde inne na świecie.

Lecz w sercu Królowej
krainy owej
marzenie piękne utkwiło
by radość z uśmiechem
była szczęścia echem
i poddanym dostatnio się żyło.

Wezwała więc Radę
I dając poradę
takimi ozwała się słowy:
„Wszystkich was tańcem zabawię
I przez to wam radość sprawię.
Los wasz w wesoły odmienię,
a świat w kolory tęczy zmienię. ”

Zadziwiła się Rada
lecz odmówić nie wypada
gdy królowa nie każe lecz prosi.
„Jestem tańca nauczona
W tej materii wykształcona
Więc o tańcu opowiem wam cosik.

W krokach tańca wiedza gości:
o minionych lat świetności,
o strojach, obyczajach, dyplomacji i kulturze,
i o świata rytmicznej naturze.

O zalotach i uśmiechach,
O miłości wielkiej echach,
O marzeniach pań i panów,
i zabawach wszelkich stanów.

A w ogóle tak wam powiem
nim się o sprzeciwie dowiem:

Taniec jest podarkiem boskim!
Ten kto tańczy zbywa troski!
Taniec jest historią świata!
Kto go nie zna wart jest kata!

Lecz nie będę taka sroga
Przed nami nauki droga.
I tu się wam sprawa rypła
Zakładam zespół „Chorea Antiqua”!

Jak mówiła tak zrobiła,
a że znawcą tańca była,
ucząc zakończyła sprawę
dając wiedzę i zabawę.

Odtąd chwała kraju słynie
I dobrobyt zewsząd płynie.
Bowiem tworząc wielkie bale
możnych gości miewa stale.

Każdy z nich z ukłonem jechał
By go złożyć pięknie czekał.
Bawiąc się przy tym wspaniale
Jubileuszowym balem.

Lat 25 już słynie
„Chorea Antiqua” co jedynie
Pięknem tańca nas zachwyca.
Ot, królestwa tajemnica.

Świata marzeń kolorowych,
wróżb radosnych, andrzejkowych,
życzą, i uśmiechów paru,
Na tym balu w kraju czarów.

A witając wszystkich gości
i dla wielkiej nas radości
zaraz wejdą tymi drzwiami:
Powitajmy ich brawami!