Z cyklu „Muzyczne podróże” – Izrael (16 kwietnia)

Serdecznie zapraszamy 16 kwietnia (sobota) o godz. 18.00 na imprezę z cyklu „Muzyczne podróże” – Izrael.

W programie:
Koncert „Nowa Muzyka Żydowska” w wykonaniu zespołu: Piotr Kopietz, Anna Gut, Gabriela Machowska-Kopietz
Tańce izraelskie
Degustacja potraw regionalnych

Bilety 15 zł. Przedsprzedaż od 11.04
Kasa BOK czynna: pon, śr, czw, pt 16.00-19.00, wt 10.00-13.00

Zespół: Piotr Kopietz (akordeon, bandoneon), Anna Gut (klarnet), Gabriela Machowska-Kopietz (fortepian)
Szeroko pojęta, żydowska tradycja muzyczna, jak też bogactwo i duża różnorodność muzyki żydowskiej, zainspirowało Zespół do opracowania projektu „Nowa Muzyka Żydowska”. Na jego repertuar składają się utwory twórców pochodzenia żydowskiego, należące do nurtu muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz utwory inspirowane kulturą żydowską, a ponadto muzyka klezmerska – we własnych aranżacjach. W programie koncertu m.in.:  J. Cosma – „Autumn leaves”; S. Secunda – „Bei mir bistu shein”; W. Szpilman – „W małym kinie”; G. Gershwin – „3 Preludia”; J. Petersburski – „To ostatnia niedziela” oraz wiązanka tradycyjnych melodii żydowskich.

Piotr Kopietz – muzyk, aranżer, kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Studiował ponadto w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii oraz uczestniczył w wielu Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej. Ukończył również podyplomowe studia w zakresie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Warszawskim. Należy do grona kilku muzyków w Polsce koncertujących na

narodowym instrumencie argentyńskim, bandoneonie oraz na rzadko spotykanej, francuskiej akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych oraz kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury RP. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami. Nagrywa muzykę klasyczną oraz rozrywkową dla teatru, telewizji i radia.

Anna Gut – klarnecistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klarnetu. Studiowała również w Conservatoire National à Rayonnement Régional w Nicei w klasie klarnetu Michela Lethieca. Swoje umiejętności doskonaliła ponadto u wybitnych klarnecistów i pedagogów, m.in.:  Yves Didier, Guy Deplus, Arnaud Leroy, Eduard Brunner oraz Vienna Clarinet Connection. Laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali klarnetowych oraz Stypendystka Ministra Kultury RP. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą. Jest pierwszą klarnecistką orkiestry symfonicznej Perfect Girls ’n’ Friends pod dyr. Wojciecha Zielińskiego, której płyta “Chopin Symphony Jazz Project” znalazła się wśród nominowanych do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii “Jazzowy Album Roku”. Obecnie jest klarnecistką Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego.

Gabriela Machowska-Kopietz — pianistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (kameralistyka fortepianowa). Umiejętności pianistyczne doskonaliła także studiując w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii u Eugene Moguilevsky’ego i Olgi Roumchevitch. Współpracowała z prof. Elżbietą Tarnawską i Andrzejem Jasińskim. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów. Duży wpływ na zainteresowanie muzyką kameralną miała współpraca z “The Jacques Thibaut String Trio” i “The Talich String Quartet”. Współtworzy i współpracuje z kilkoma zespołami kameralnymi w tym m.in.: Sentido del Tango, Swing Motion oraz klarnecistką Anną Gut i barytonem Witoldem Żołądkiewiczem. W 2011 roku, z Witoldem Żołądkiewiczem i Katarzyną Kalisz nagrała płytę z kompozycjami uczniów Fryderyka Chopina, zatytułowaną “Tradycje Chopinowskie we Lwowie”, nad którą patronat objął Konsulat Generalny RP we Lwowie.