Warsztaty wyjazdowe

UWAGA ZMIANA TERMINU!!!

WYCIECZKA DO MUZEUM GAZOWNI WARSZAWSKIEJ 24 stycznia (czwartek) 2019 r. (MAX. 30 OSÓB)

Zbiórka: godz. 11.50 przed bramą główną ul. Kasprzaka 25

Ważne: trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty! Wstęp wolny!

HISTORIA GAZOWNI WARSZAWSKIEJ

Gazownia Warszawska to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Kompleks powstał w 1888 roku na Woli. Był to czas największego rozwoju produkcji gazu z węgla. W życiu codziennym używano go na masową skalę. Gazownia Warszawska była największą gazownią na terenach polskich znajdujących się pod zaborami. Z kolei w dwudziestoleciu międzywojennym mogła poszczycić się najnowocześniejszą w Europie piecownią „Glover West”. Przedsiębiorstwo dostarczało wtedy gaz do 90 tys. mieszkań oraz 6464 latarni. Kampus przetrwał II wojnę światową w zasadzie w nienaruszonym stanie, jednak do pełni sił produkcyjnych wrócono dopiero w 1950 r.

Wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana Gazownia służyła aż do lat 70. XX w., kiedy zrezygnowano z gazu produkowanego z węgla na rzecz gazu ziemnego, co pozwoliło zlikwidować szkodliwość tej produkcji dla środowiska. Wtedy też podjęto decyzję o rozbiórce i złomowaniu wielu maszyn oraz dostosowaniu istniejących budynków do nowych potrzeb zakładu. Muzeum Gazownictwa powstało w 1978 roku w budynku Aparatowni – jednym z najstarszych budynków kompleksu Gazowni na Woli.

Lekcje muzealne

Placówka muzealna odgrywa istotną rolę w kształceniu ogólnym i edukacji kulturalnej zarówno dzieci i młodzieży, jak i w permanentnym procesie uczenia się przez całe życie. Dlatego prowadzone przez nas lekcje muzealne związane są z bogatą historią gazownictwa, jak również historią Polski i stolicy. W Warszawie liczy ona sobie już 160 lat.

Podczas lekcji prezentujemy również sylwetki wybitnych Polaków i ich wynalazki. Wielkie i ważne rocznice w dziejach Polski i Warszawy, jak choćby odzyskanie niepodległości, wybuchu II Wojny Światowej czy Powstania Warszawskiego, są nierozerwalnie związane z zakładem gazowniczym, bowiem „Gazownia na Woli” szczyci się piękną kartą zapisaną w historii miasta. W okresie zaborów, powstań i obu wojen polscy pracownicy, niejednokrotnie swoją niezłomną postawą, zaangażowaniem w pracy, a także kreatywnością, udowadniali swój patriotyzm i przynależność do zniewolonej ojczyzny.

Muzeum Gazownictwa w Warszawie mieszczące się na terenie zespołu obiektów „Gazowni na Woli”, obecnie siedziby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku, a ekspozycja jest bardzo urozmaicona i unikalna.

Dojazd komunikacją miejską:

przystanek Szpital Wolski (tramwaje 10 i 11 oraz autobusy 105, 109, 155. 178)

przystanek PKP Kasprzaka (autobusy 105, 136, 154, 155, 178, 167, 178, 184, 186, 523 oraz pociągi S9 i R9) przystanek Krzyżanowskiego (autobus 103)

WYCIECZKA DO WYTWÓRNII FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH

TERMIN: 8.03.2019r. , g. 11.50 ul. Chełmska 21

PLAN FILMOWY dla zwiedzających

III edycja projektu PLAN FILMOWY ze scenografią z filmu  7 uczuć  oraz edukacyjnego cyklu filmowego  Historia w ożywionych obrazach

PLAN FILMOWY to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego. Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty przenoszą zwiedzających w czasie i pozwalają poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Narracja ścieżki zwiedzania prowadzi przez kolejne etapy powstawania filmu przybliżając najciekawsze aspekty produkcji filmowej. Przestrzeń PLANU FILMOWEGO wyposażona została w nowoczesne multimedia.

PLAN FILMOWY składa się z dwóch części, scenograficznej i kostiumowej

Wchodząc do części scenograficznej zwiedzający mogą zobaczyć dekoracje wykreowane przez twórców filmowych – korytarz szkolny i klasę,  prawdziwie królewską ucztę, salę tronową, królewską sypialnię oraz filmowe lochy. Podczas projekcji na goglach VR każdy może przenieść się w plener na plan, by z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć.

W części dotyczącej kostiumów ścieżka prowadzi do pracowni kostiumografa opowiadając o  powstawaniu kostiumów. Zwiedzający mogą sprawdzić się w zadaniach z filmowej garderoby i przymierzyć wybrane kostiumy historyczne. W strefie projekcyjnej prezentowane są materiały making of.

Zwiedzanie PLANU FILMOWEGO odbywa się zawsze pod kierunkiem osoby oprowadzającej. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu zwiedzania.

Czas zwiedzania: 2,5 godziny.

Zwiedzanie podzielone jest na 2 części (PLAN FILMOWY mieści się w 2 budynkach): 1 godzina zwiedzania + 30 min (przerwa/przejście do drugiego budynku) + 1 godzina zwiedzania.

Opłaty podstawowe – zwiedzanie PLANU FILMOWEGO (III edycja):

Ilość miejsc ograniczona. Koszt  30 zł od osoby. Zapisy i wpłaty w pokoju nr 5.