Koncert „Wołyń w pieśniach” 🗓

18:00, sobota, 20.03.2021

Wołyń w pieśniachZapraszamy na muzyczno-etnograficzną opowieść Wołyń w pieśniach. Jest  to projekt poświęcony muzyce, opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego poznanym podczas spotkań z mieszkańcami terenów położonych nad dwoma brzegami naturalnej granicy między Polską a Ukrainą, którą wyznacza rzeka Bug.

Wydarzenie bezpłatne

Transmisja na żywo na FB i YT Bielańskiego Ośrodka Kultury i Bemowskiego Centrum Kultury

W pieśniach – melodie, słowa i harmonie stanowią przeplatankę wpływów muzyki ukraińskiej, polskiej i żydowskiej i innych, jako że dawny Wołyń zamieszkany był przez Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Czechów, Rosjan. Mieszkańcy byli wyznań: prawosławnego, rzymskokatolickiego, mojżeszowego, ewangelickiego. Ta wielobarwność, wielokulturowość widoczna jest w muzyce, języku, zwyczajach i obrzędach.
Projekt, koncert i wydana płyta oparte są głównie na wynikach samodzielnych badań terenowych autorki projektu Julii Kozieł.
Wykonane będą pieśni weselne, żniwne, o miłości, doli, tęsknocie.

Wykonanie: Olga Kozieł, Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Karolina Podrucka

O Julii Kozieł:
Jestem śpiewaczką, gram na trąbce i barabanie, czasem na fortepianie. Uwielbiam tańczyć.
Muzyką tradycyjną zajmuję się od 2005r., kiedy to po raz pierwszy usłyszałam śpiew naturalny, nieskrępowany, donośny, znaczący. Zachwyciło mnie to. Od tamtej pory uczę się śpiewu od wiejskich śpiewaczek, słucham nagrań archiwalnych i biorę udział w przeróżnych warsztatach śpiewu.
Od kilka lat jeżdżę regularnie na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści.
W Polsce fascynuje mnie Lubelszczyzna, skąd pochodzę. Projekt Wołyń w pieśniach poświęciłampieśniom i historiom dawnych mieszkańców Wołynia, skąd pochodzi moja rodzina. Odkryłam krainę wielobarwnego, wielokulturowego Wołynia.
Bardzo lubię grać do tańca i cieszę się, że mogę tworzyć zespół LUMPEKS grając na barabanie. To mazurki z jazzowych twistem! W październiku 2020r. ukazała się nasza debiutancka płyta.
Na trąbce gram w Warszawsko- Lubelskiej Orkiestrze Dętej w tradycyjnym repertuarze orkiestr z Roztocza Lubelskiego oraz w zespole Zvanai – z przewrotnymi improwizacjami opartymi na motywach litewskich Sutartines.
Czasem jestem zapraszana do pracy nad muzyką współczesną i eksperymentalną.
Sama tez próbuję swoich sił w takich połączeniach prowadząc zespół The Golden Thousand (śpiew, tuba, kontrabas).

Partner technologiczny:

Bemowskie-Centrum-Kultury_logo

 

 

Scheduled ical Google outlook Wydarzenia