Koncert „Od słowa do słowa” 🗓

18:00, środa, 18.09.2019

Koncert „ Od słowa do słowa” w wykonaniu Rafała Grząki – akordeon, Mirosława Łączyńskiego – gitara basowa, Piotra Bakala – gitara, śpiew, teksty i kompozycje 18.09.2019 g.18.00 

Bilety 20 zł, przedsprzedaż od 10 września.

„OD SŁOWA DO SŁOWA” – program, którego podstawą są utwory zawarte na płytach: „Obłoki”, „Rozmnażanie zer” i „Od słowa do słowa” oraz piosenki najnowsze, jeszcze nie wydane. Jest to propozycja bardzo różnorodna: od lirycznych ballad poprzez bossa novę, swing, country-rock, folk, aż po utwory rockowe. Teksty piosenek zawierają uniwersalne treści i są bardzo osobistą wypowiedzią twórcy na temat siebie samego i otaczającego świata.
Twórczość Piotra Bakala jest niezależna od przemijających mód. To ten jej rodzaj, który się nigdy nie starzeje i zawsze skupia wokół siebie wiernych słuchaczy. Są to piosenki komunikatywne, o ciepłym klimacie, wysokim walorze poetyckim tekstów, charakteryzujących się dużą skrótowością, a nawet pewną aforystycznością formy. Piosenki autorskie, osobiste, ale każdy odnajdzie w nich część własnej historii.

PIOTR BAKAL jest poetą, autorem, kompozytorem i piosenkarzem, a także organizatorem koncertów i festiwali, tłumaczem, dziennikarzem, autorem audycji radiowych.
Jest twórcą zaangażowanych songów, lirycznych ballad i dynamicznych pieśni o sobie i otaczającym świecie. Miłość, wolność, erotyzm, spotkania i rozstania, przemijanie, afirmacja życia, krytyczny dystans do współczesnego świata, zachwyt nad Naturą przeciwstawiony ślepej pogoni za mamoną – uniwersalne treści przekazywane prosto, dobrze rozpoznawalnym, ciepłym, miękkim, ale i męskim głosem. Nie kokietuje prymitywnymi ekscentryzmami, a jednocześnie prezentuje wysoki poziom literacki i muzyczny. Jego utwory są zdecydowanie melodyjne, łatwo wpadają w ucho i same chcą się śpiewać. Choć przeważają klimaty refleksyjne, liryczne, sporo jest dynamiki rocka a nawet jazzu.

Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Debiutował jako poeta w miesięczniku „Poezja” (wrzesień 1976). Początkowo był związany z warszawskim klubem „Hybrydy”, potem z „Sigmą”. Występował z recitalami autorskimi na niemal wszystkich festiwalach piosenkarskich i we wszystkich klubach studenckich. W 1978 r. zainicjował w Hybrydach Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej. W 1986 r. założył Klub Literacko Muzyczny „Ballada” w 1995 r. przekształcony w stowarzyszenie. Przez trzy lata (1985-1987) był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. Polskiego Radia „Śpiewać Poezję”. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji (m.in. w pismach „Politechnik”, „ITD”, „Magazyn Muzyczny – Jazz”) oraz zbiorki wierszy i piosenek.

Jest autorem koncepcji i dyrektorem reaktywowanego w 1997 r. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA . W 2017 r. został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Nagrodą „za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej”.

Scheduled Archiwum Wydarzeń