Jarmark Kazimierski na Bielanach (18-19.03.2017)

001Już za nami kolejne „kiermaszowe” wydarzenie czyli  Jarmark Kazimierski na Bielanach. Pogoda zrobiła wszystko, żeby zniechęcić naszych gości do przespacerowania się  w kierunku siedziby Bielańskiego Ośrodka Kultury, ale mogę powiedzieć, że się nie daliśmy pokonać.
Oprócz pysznych wyrobów wędliniarskich, chleba, serów, potraw tatarskich, sękaczy można było zakupić palmy i wszystko to co z okresem świąt Wielkanocnych się kojarzy. Z każdym rokiem coraz liczniejsze są stoiska z rękodziełem – biżuterią, tkaninami, torbami i wszelką różnorodnością do przybrania świątecznego stołu czy świątecznego mieszkania. Żałować tylko trzeba, że przestrzeni wewnątrz BOK tak mało i że czas marcowy nie najlepszy na prezentacje w plenerze.
Na koncerty „kiermaszowe” zaprosiliśmy dwa zespoły. Muzycy z grupy „Warszawskie Przedmieście” bawili nas starymi balladami i melodiami tanecznymi kojarzącymi się z dawną Warszawą, której już nie ma ale do której wspomnieniami chętnie wracamy. Zwłaszcza tymi muzycznymi. Nie trudno było przekonać widownię do wspólnego śpiewania.
Grupa „Wyraj” z wielkim kunsztem przedstawiła nam pieśni wielkopostne i psalmy z kręgu kultury prawosławia (Ukraina i Rosja). Piękne, poetyckie teksty śpiewane kiedyś i współcześnie w kręgach rodzinnych świadczą o wysokiej kulturze tradycji śpiewaczych naszych sąsiadów wschodnich.
W załączeniu krótka relacja fotograficzna.
Justyna Gębska, BOK