Dokument w BOK

Bielański Ośrodek Kultury w roku kulturalnym 2018/2019 kontynuuje projekt  „Dokument w BOK”, który skierowany jest do młodzieży z bielańskich szkół podstawowych (7 i 8 klasa), klas gimnazjalnych i szkół średnich. Istotą projektu jest poszerzenie wiedzy o procesie powstawania filmu dokumentalnego oraz rozbudzenie zainteresowania historią filmu dokumentalnego.

W tym sezonie współpracujemy z Akademią Dokumentalną, która jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Filmy pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które przybliżają młodym ludziom różnorodne problemy, a jednocześnie wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.
Każdy z zaproponowanych filmów poprzedzony jest krótkim wprowadzającym materiałem filmowym, który stanowi ciekawy punkt wyjścia do dyskusji na lekcjach w szkole.

Filmy odnoszą się do następujących tematów: problemy współczesnego świata, psychologia, etyczność eksperymentów naukowych, oblicza wielkich korporacji, globalizacja, ekosystem, ekologia, żywioły natury.

Zainteresowanych nauczycieli i wychowawców prosimy o kontakt z koordynatorami projektu:

1. Małgorzata Łukasiuk – m.lukasiuk@bok-bielany.eu, tel. (22) 834 65 47
2. Anna Zaremba-Moulahcene – a.zaremba@bok-bielany.eu tel. (22) 834 65 47

Zgłoszenia: dokument@bok-bielany.eu

Udział w projekcie „Dokument w BOK” jest bezpłatny.

Repertuar projektu „Dokument w BOK” na sezon kulturalny 2018/2019

29.10.2018 (poniedziałek) g. 11.00 – Był sobie las, reż. Luc Jacquet /biologia, ekologia, 78 min.

Reżyser zabiera nas w fascynującą podróż do świata natury. Odkrywamy tajemnicze i mało znane do tej pory lasy deszczowe, rosnące w Peru i Gabonie. Film został oparty na oryginalnym pomyśle francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych.

temat lekcji po filmie: Leśny ekosystem. Czy wszystkie lasy są takie same?

20.12.2018 (czwartek) g. 11.00 – Kumare. Guru dla każdego, reż. Vikram Gandhi/ w kręgu psychologii, współczesna duchowość (godziny wychowawcze), 84 min.

Kumaré to oświecony guru, który zbudował wspólnotę ludzi wierzących w jego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie ze sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała przez ćwiczenia. Jego poglądy okazały się pożądane i skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie. Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zabawnym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary.

temat lekcji po filmie: O potrzebie życia duchowego we współczesnym świecie

22.02.2019 (piątek) g. 11.00 – Więcej niż miód. reż. M. Imhoof, Szwajcaria, Niemcy, Austria 2012, 90 min. (ekologia, etyka,  godziny wychowawcze).

Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka populację pszczół. Pszczoły zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Podróżując z kamerą po świecie, reżyser za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje, jak żyją i zachowują się pszczoły w gniazdach i ulach. Poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników.

temat lekcji po filmie: Zależność świata ludzkiego od świata przyrody. Czy świat zginie bez pszczół?

23.05.2019 (czwartek) g. 11.00 – Sonita, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran, Niemcy, Szwajcaria 2015, 91 min (wiedza o społeczeństwie)

Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowym wydawaniu dziewczynek za mąż.

temat lekcji po filmie: Co to są prawa obywatelskie?

BRAK MIEJSC!

 

Dodatkowy pokaz dla szkół ponadpodstawowych – ODWOŁANY!!!

03.06. 2019 (poniedziałek) g. 11.00 – Spotkanie z krytykiem filmowym i filmoznawcą Andrzejem Bukowieckim oraz pokaz filmu Over the Limit (2017) reż. Marta Prus, 74 min.

Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. “Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

 

10.06.2019 (poniedziałek) g. 11.00 – Zjedz to!, reż. Grant Baldwin, Kanada, Wielka Brytania, USA 2014, 74 min./ (ekologia, godziny wychowawcze), 76 min.

Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno podczas produkcji żywności, jak i w naszych domach. Okazuje się, że wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy,
bo nieatrakcyjnie wygląda. Twórcy filmu przez 6 miesięcy nie kupowali jedzenia, lecz żywili się produktami, które trafiłyby na śmietnik. Wynik eksperymentu okazał się szokujący. Film ujawnia filozoficzny aspekt marnowania żywności, dewastująco wpływającego na planetę.

temat lekcji po filmie: Jak jeść świadomie?

Wolne miejsca! Zgłoszenia: dokument@bok-bielany.eu