Transmisja na żywo. Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach. Koncert utworów F. Chopina  🗓

19:00, niedziela, 13.12.2020

festiwal muzyki kameralnejFestiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach. Koncert utworów F. Chopina wykonaniu Kayo Nishimizu – fortepian i Zespołu kameralnego Varsovia Ensemble.

W programie utwory solowe i Koncert fortepianowy e-moll

Streaming koncertu na profilu FB Nasze Bielany Online i FB Bielańskiego Ośrodka Kultury

 

LINK DO TRANSMISJI:  https://www.facebook.com/bielanyonline/posts/218572536452269

 

Kayo Nishimizu to pianistka pochodząca z Japonii, od 1987 roku na stałe mieszkająca w Polsce. Jest pedagogiem fortepianu, tłumaczem i nauczycielem języka japońskiego. Bierze czynny udział w organizacji różnych koncertów i wydarzeń na rzecz promocji kultury i integracji różnych kultur.

Kayo Nishimizu jest wielbicielką oraz wielką propagatorką muzyki Fryderyka Chopina. W 2004 roku rozpoczęła realizację cyklu koncertów “Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”. Miejscem koncertów było Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, zaś datę koncertów wyznaczały rocznice urodzin i śmierci kompozytora (1 marca i 17 października). Od 2005 roku 17 października o godz. 2.00 artystka wykonywała także koncert nocny upamiętniający dzień i godzinę śmierci Fryderyka Chopina w Paryżu (1849).
Do października 2009 roku Kayo Nishimizu zagrała wszystkie utwory Chopina na fortepian solo. W latach 2010 i 2011 pianistka wykonała przed publicznością także mniej popularne utwory Fryderyka Chopina, takie jak pieśni czy muzyka kameralna. Wykonała również utwory na fortepian i orkiestrę – w tym Koncerty fortepianowe f-moll i e-moll.
2005 rok przyniósł pianistce nagrodę Prezydenta Miasta Pruszkowa “Urbs Nova” w kategorii kultury – za działalność artystyczną w Pruszkowie ze szczególnym uwzględnieniem wykonania cyklu koncertów fortepianowych “Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”.

Od 2010 artystka organizuje co roku wiele audycji szkolnych, w których łączy muzykę z opowiadaniem i prezentacją multimedialną. Dbałość o rozwój kultury muzycznej i kształcenie w młodzieży potrzeby słuchania i umiejętności rozumienia muzyki klasycznej stanowi główny nurt szeroko pojętej działalności edukacyjnej pianistki.

Obecnie Kayo Nishimizu pracuje nad projektem albumów “Chopin’s music & stories”. W tym cyklu ukazały się płyty: “Polska – miłość i żal” (listopad 2012), “24 Preludia – świat wyobraźni” (kwiecień 2013), “Tańce – zabawa i tęsknota” (wrzesień 2013), „Fantazja dźwięków”(maj 2014), “Dlaczego Japończycy tak kochają Chopina?”(wrzesień 2014). Jej najnowsza płyta pt “24 Etiudy – filozofia Chopina” ukazała się w tym roku w kwietniu 2015.

Varsovia Ensemble, Dyrektor artystyczny – Włodzimierz Promiński
Orkiestra kameralna Varsovia Ensemble powstała w 2003 roku z inicjatywy I skrzypka Kwartetu Camerata Włodzimierz Promińskiego – laureata I nagrody na konkursie muzyki kameralnej w Paryżu, w 1990 roku i III nagrody w Tokyo (1989) i III nagrody w Monachium (1990), profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Zespół tworzą obecnie członkowie Kwartetu Camerata oraz absolwenci ich klas w Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie i Białymstoku, a także znakomici młodzi instrumentaliści grający na co dzień w orkiestrze Sinfonia Juventus.

Orkiestra koncertowała w prestiżowych salach w Polsce. Uczestniczyła także w tournée w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie osiągnęła spektakularny sukces na III Festiwalu Muzyki Klasycznej w Al-Ain. Występowała także w Abu Dhabi

Varsovia Ensemble ma w swoim repertuarze utwory z różnych epok – od baroku po muzykę współczesną m.in. Mozarta, Schuberta, Mendelssohna–Bartholdy’ego, Szostakowicza, Góreckiego, Griega, Kilara.

 

Scheduled Archiwum Wydarzeń