Dostępność

Szanowni Państwo!

Bielański Ośrodek Kultury stara się systematycznie poprawiać dostępność dla wszystkich odbiorców naszej oferty. Prosimy o wyrozumiałość, ale zmiany te  i dostosowanie do wytycznych zawartych w ustawie potrzebują czasu oraz pieniędzy.  Małymi krokami wprowadzamy zmiany na naszej stronie, by była jeszcze lepiej dostępna, pracujemy nad lepszą komunikacją i informacją oraz analizujemy dostępność architektoniczną w celu ulepszania i zastosowania projektowania uniwersalnego.

Dostępność Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej placówce!

Lokalizacja budynku Ośrodka

Bielański Ośrodek Kultury mieści się w pawilonie spółdzielczym piętrowym. Na piętrze znajdują się poczta, kwiaciarnia, lokale usługowe oraz sklep spożywczy Biedronka. Zejście z tego poziomu do Ośrodka tylko schodami. BOK zajmuje parter tego pawilonu, wejście znajduje się po drugiej stronie budynku patrząc od strony dojścia od stacji metra, bazaru Wolumen. Najlepiej obejść pawilon z lewej strony, idąc prosto znajdziemy wejście do Ośrodka. Na głównej ścianie wzdłuż której idziemy do Ośrodka znajdują się okna i tablice informacyjne BOK. Wejście zaopatrzone jest w daszek, podjazd dla wózków oraz poręcze. Po prawej stronie mała czerwona tabliczka z nazwą instytucji. Z daleka nieczytelna, brak dużego napisu, oświetlonego, brak dobrego oznakowania dojścia od metra, przystanków autobusowych, tramwajowych. Przed Ośrodkiem kilka miejsc parkingowych, również dla osób niepełnosprawnych. Przy parkingu wolnostojące gazony na kwiaty. Po lewej stronie Ośrodka mały stojak na rowery. Wejście do Ośrodka stanowią duże dwuskrzydłowe drzwi, otwierane manualnie, bez spowalniaczy. W razie potrzeby drugie skrzydło drzwi można otworzyć.

Wejście do Ośrodka

Do wnętrza Ośrodka prowadzi obszerny hol z dużą przestrzenią do poruszania się. Brak pasa prowadzącego, oznakowań tyflograficznych. Brak recepcji na wejściu i pełnej informacji dla każdego. Po lewej stronie znajduje się szatnia, z wysoką zaokrągloną ladą, koło filara lada jest obniżona z myślą o osobach niskiego wzrostu, dzieciach i osobach na wózkach. Szatnia składa się systemu wieszaków z numerami- oddzielne moduły, możliwość wyjechania modułu. Szatnia jasna, posiada okna. Przy sali teatralnej (po lewej stronie od wejścia) znajdują się toalety: damskie i męskie dla naszych gości.

Rozkład pomieszczeń Ośrodka

Naprzeciw szatni znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych oraz sala do zajęć edukacyjnych – max. na 20 osób. W tej sali odbywają się zajęcia językowe, warsztatowe, nauka gry na pianinie, trening pamięci, zajęcia klubowe. Centralnie w środku ustawione są stoły, z lewej strony szafa z drzwiami przesuwnymi, a za nią pianino. Sala posiad okna i klimatyzację.

Sala teatralna

Na wprost wejścia znajduje się sala widowiskowa/teatralna, do której prowadzą drzwi z lewej i prawej strony sali, z przestronnym wejściem. Nie ma progów, podłoga jest na jednym poziomie. Sala jest przeznaczona dla 135 osób. Fotele teatralne są miękkie, składane, ustawione na podestach, co daje oglądającym bardzo dobrą jakość widzenia tego, co dzieje się na scenie. Miejsca nie są numerowane. Nie ma rezerwacji miejsc. Osoby na wózku mogą wjechać na salę zajmując miejsca za ustawionymi rzędami z lewej lub prawej strony (skrajne miejsca, nie ma możliwości wjechać w środek) lub przed pierwszym rzędem  foteli – najbliżej sceny. Sala jest klimatyzowana, centralne miejsce sali zajmuje scena z kurtyną. Scena na podwyższeniu, do wejścia kilkustopniowe schodki po lewej stronie sceny. Z lewej i prawej strony sali widowiskowej są garderoby dla artystów z toaletkami, lustrami, umywalkami. Na scenie znajduje się fortepian gabinetowy. Scenę oświetlają kolorowe światła, można skorzystać z rzutnika i wysuwanego ekranu centralnie na scenie. W sali jest nagłośnienie, mikrofony, statywy, odsłuchy do nagłośnienia małych i średnich zespołów.  Na tyłach sali małe pomieszczenie z wejściem na górę dla akustyka i oświetleniowca

Przy sali teatralnej znajdują się 2 garderoby dla artystów z toaletkami, krzesłami, lustrami, deską do prasowania oraz  2 toalety dla artystów.

Przejście do Sali plastycznej i tanecznej

Idąc dalej tym korytarzem przy toaletach skręcamy w lewo (o 90 stopni). Po lewej stronie znajduje się mała szatnia/przebieralnia dla dzieci oraz toaleta (nieczynna?), na wprost szklane drzwi, a za nimi wejście do sali plastycznej.

Sala plastyczna

Za wejściem do tej sali po lewej stronie znajduje się magazyn plastyczny, gdzie przechowywane są podkłady papierowe, farby, nieskończone prace, eksponaty do malowania.  Sala plastyczna jest przestronna, w kształcie kwadratu, w sali stoliki kwadratowe, krzesła drewniane i sztalugi do malowania. Oświetlenie świetlówkowe i dużo światła z podwórka – duże okna balkonowe, otwierane z wyjściem na mały ogródek. Z lewej strony sali mieści się oddzielna toaleta z umywalką. Pojemność pracowni malarskiej – max. 15 osób.  Sala bywa wykorzystywana do innych zajęć, w razie potrzeby na szkolenia, warsztaty, a nawet zajęcia językowe. Klimatyzacji brak.

Sala taneczna

Z salą plastyczną graniczy ścianą przesuwną (nie wygłuszoną) sala taneczna. Sala ma kształt prostokątu. Na podłodze parkiet, na wprost wejścia są okna, po prawej stronie cała ściana z luster. Do zajęć baletowych używane są drążki, nie są na stałe w sali. Tu odbywają się zajęcia ruchowe i  taneczne: taniec z wachlarzami bojowymi, taniec indyjski bollywood, hip-hop, hip hop&house dance, Modern Jazz, tańce w kręgu, tańce izraelskie, zespół tańca Indygo, zajęcia dla Maluszków: Roztańczone Brzdące, Nasze Słodziaki, Kącik Dziecięcy Suzuki, Radosne Smyki.

Za salą taneczną, po lewej stronie znajduje się korytarz (droga ewakuacyjna) i wyjście ewakuacyjne (drugie wyjście z Ośrodka).

Pomieszczenia magazynowe

Na tyłach sali teatralnej znajdują się dwa pomieszczenia magazynowe do przechowywania stołów, krzeseł, leżaków, namiotów, elementów scenografii, narzędzi, odkurzaczy itp.

Pomieszczenia biurowe

Księgowość

Po prawej stronie od wejścia mieszczą się 2 gabinety: Głównej Księgowej (1 osoba) działu księgowości i finansów (3 osoby), pomieszczenia z oknami i klimatyzacją.  Tutaj można załatwić wszelki sprawy księgowe, faktury, umowy.

Program i Promocja

Za biurem księgowości idąc w prawą stronę znajduje się drugi pokój dla pracowników Działu Programowego i Działu Promocyjnego. Tu można się dowiedzieć wszystkiego o programie, ofercie Ośrodka, zapisać się na zajęcia, pobrać, wypełnić dokumenty, dowiedzieć o płatności, o zmianach terminów, pobrać katalogi BOK, programy, dopytać o bilety, wejściówki, plakaty. Tu można porozmawiać z Kierownikiem Programowym (biurko po prawej stronie od wejścia), Kierownikiem Promocji, jest to jeden zbiorczy pokój dla wszystkich pracowników tych działów – 8 osób. W pokoju są okna i klimatyzacja.

Hol

Naprzeciwko tego pokoju jest miejsce w holu z zaokrągloną, wysoką ladą/ barkiem – tu odbywają się poczęstunki, degustacje podczas niektórych imprez. Jest tu zlew z bieżącą wodą i kilka szafek.

Sala komputerowa i sala muzyczna

Za tym barkiem jest wejście wąskie do dwóch sal: po lewej stronie jest pracownia komputerowa – max. 7 stanowisk z komputerami, tablicą i projektorem dla prowadzącego zajęcia, z klimatyzacją a idąc dalej korytarzem na wprost – sala muzyczna. W tej Sali odbywa się nauka gry na pianinie, lekcje indywidualne śpiewu. Sala jest wytłumiona odpowiednią gąbką, posiada klimatyzację. Obie sale bez okien.

Hol główny

Główny korytarz prowadzi nas ciągle w prawo, mijamy po lewej stronie małe pomieszczenie socjalne: szafka na naczynia, lodówka, zlew, mikrofala, stół, 4 krzesła – bez okna na potrzeby pracowników, obok mieści się małe pomieszczenie z drukarką/ploterem, dużym stołem, gilotyną do pracy głównie pracowników promocji, ksero – pomieszczenie bez okna.

Kasa BOK

Jeszcze dalej kolejne małe ciemne pomieszczenie bez okna, ale z klimatyzacją – to pomieszczenie dla kasy BOK. Drzwi metalowe z małym okienkiem, kasa pancerna, urządzenia biurowe, kasa fiskalna, możliwość płatności kartą i gotówką. Pracują tu dwie kasjerki. Kasa nieczynna w poniedziałki.

Dalej są dwie toalety; męska i damska – dla pracowników Ośrodka.

Sala wystawowa

Na końcu głównego korytarza znajduje się sala wystawowa w kształcie kwadratu. Posiada okna i klimatyzację. Ściany sali zaopatrzone w system wystawienniczy ułatwiający zawieszanie wystaw, które zmieniają się co miesiąc. Z lewej strony sali mały magazynek na antyramy, podkłady papierowe, narzędzia potrzebne do montowania wystawy. Na tej sali są również stoły i krzesła, tu również poza wystawami, wernisażami odbywają się różne spotkania okolicznościowe, szkolenia, warsztaty, programy edukacyjne, lektoraty językowe. Po wejściu do sali trochę na prawo znajduje się pionowy słup. Na sali wystawowej dawne oświetlenie, prace są zbyt mało doświetlone.

Dyrektorzy, sekretariat

Po drugiej stronie korytarza naprzeciwko kasy BOK jest wejście do sekretariatu. Na wprost znajduje się biurko sekretarki i urządzenia biurowe. Na prawo szafa ubraniowa. Pomieszczenie z oknem. Z sekretariatu można wejść do dwóch pomieszczeń – na prawo do gabinetu dyrektora Ośrodka (pokój z oknem, klimatyzacją, stołem, krzesłami, fotelami, szafkami) – na lewo do gabinetu zastępcy dyrektora (pokój z oknem, biurkiem, stoliczkiem, fotelem, szafą).